Logga

N-E Widerström Schakt är ett företag som arbetat med mark- och anläggningsarbeten sedan 1958. Vi har idag ca. 25 anställda maskinister och anläggningsarbetare på företaget.

Vi har kontorslokaler på Omformargatan i Västerås Vi utför huvudsakligen grund-, lednings-, vägarbeten och finplanering.

Vi utför kompletta markarbeten vid byggnation av bostäder, kontor, övriga hus, industrilokaler, vägar och anläggningar. Vi erbjuder helhetslösningar och total entrprenad anpassat till kundens önskan.

Vi kör oftast på egna entreprenader, vilket gör att vi på ett enkelt sätt kan styra våra maskiner och anläggare för att maximera våra resurser och därmed göra vår tillgänglighet stor.

Med vår erfarenhet och våra resurser arbetar vi för att vara en betydande anläggningsaktör.

Med nära samarbete med våra kunder och samlade kompetens kan vi arbete med stor bredd av olika projekt i olika storleksgrad. Där våra huvudsakliga kunder är bygg-entreprenörer, fastighetsägare, bostadsrättsföreningar, stat, kommun och landsting.


Peter Widerström VD/Arbetschef Tel: 021-448 06 44 Mobil: 070-338 56 96 peter@widerstromschakt.se

Carina Widerström Vice VD/ Marknadsansvarig Kalkyl/Inköp/Ekonomi/Administration Tel: 021-448 06 43 Mobil: 070-397 87 01 carina@widerstromschakt.se

Mats Carlsson Platschef/Arbetsledare Tel: 021-448 06 45 Mobil: 070-346 36 28 mats@widerstromschakt.se

Robert Anderberg Platschef/Arbetsledare Tel: 021-448 06 42 Mobil: 070-346 36 24 robert@widerstromschakt.se

Caroline Bertilsson Ekonomi/Admin Tel: 021-448 06 41 caroline@widerstromschakt.se

Tilda Widerström Tel: 021-18 01 12 Mobil: 073-976 40 24 tilda@widerstromschakt.se


Omformargatan 18B, 721 37 Västerås | 021-180112